زنگ آموزش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • سخن مدیر مسئول

در راستای فراهم سازی دوره های آموزشی مختلف  ایریدولوژی و اسکلرولوژی بر آن شدیم که هر هفته مطالبی را جهت اطلاع علاقمندان قرار دهیم . در این هفته به بررسی ساختمان چشم و آناتومی آن به زبان ساده می پردازیم .                                                    فرح اقدامی                         

                                                                                   

 

چشم و بخشهای مختلف آن

ساختمان عنبیه هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد بوده و نمی توان دو عنبیه کاملا یکسان پیدا نمود .شاید به این دلیل که طرح عنبیه هر فرد وابسته به نقشه DNA او است .

 

در هفته دوم حاملگی  هنگامی که جوانه های بافتهای عصبی از کناره بخش جلویی حفره مغز قدامی[1] درجنینن شروع به رشد میکنند ، چشم های جنین نیز شکل میگیرد . چشم های اولیه جنین کیسه چشمی [2]نامیده میشود.درابتدا کیسه چشمی حاوی  دو دسته سلول اولیه  است که  دو لایه اکتودرم[3] و مزانشیم [4]را تشکیل میدهند . اکتودرم از سلولهای عصبی منشاء گرفته و در شکل گیری شبکیه[5] که بافت عصبی چشم [6] محسوب میشود ، عصب بینایی [7] و عضلات صاف عنبیه بصورت بصورت متوالی و کنار یکدیگر نقش دارند .اما سلولهای مزانشیم تشکیل دهنده  قرنیه[8] ، صلبیه[9] ، مشیمیه [10]، الباقی عضلات عنبیه ، اجسام مژگانی[11] و عدسی[12] هستند .


بخشهای اصلی چشم شامل عصب بینایی ، شبکیه ، عدسی و عنبیه قبل از سایر بخشها در ماه دوم  بارداری تشکیل میشوند . در طی الباقی ماههای  بارداری ، چشم و اجزا ساختمانی آن بزرگتر شده و به بلوغ و تکامل میرسند . چشم یک نوزاد در حدود دو سوم اندازه چشم بزرگسالان است . در طی سال اول عمر  کودک ، کره چشم از نظر اندازه به سرعت رشد میکند اما در دوران بلوغ این  سرعت کاهش می یابد . نوزاد نور را تشخیص میدهد و با تابش نور به صورتش ، چشم هایش را می بندد . شبکیه نوزاد بسرعت متکامل شده و در پایان دوره نوزادی ، میتواند نورها را دنبال کرده و روی تصاویر تمرکز کند ، لذا در این مرحله اطراف خود را بهتر تشخیص میدهد . غدد اشکی [13] در بدو تولد فعال نبوده و تا ماه سوم گریه نوزاد بدون اشک است . در نوزادان ممکن است حرکات چشم  بدون اراده انجام شود لذا  لوچی و دوبینی تا چهار ماهگی طبیعی تلقی میشود . رنگدانه های زمینه عنبیه در طی دو سال اول عمر کودک ایجاد میشود  و بهمین دلیل رنگ عنبیه نوزاد ممکن است تغییر نموده و تیره تر شود .

آناتومی چشم

زاویه بین پلک ها [14]عبارت است از زاویه ای که بین پلک پایین و بالا در هر گوشه چشم تشکیل میشود. در محل زاویه داخلی هر چشم پاپی[15] ( برجستگی کوچک گوشتی که غالبا غیر طبیعی است  ) جای میگیرد .

 

ملتحمه [16]که بخشی از قرنیه محسوب میشود ، غشاء ظریف شفافی است که سطح خارجی کره چشم و سطح داخلی پلک ها را فرش میکند . ملتحمه پلکی از زیر هر پلک منشا گرفته و به ملتحمه کره چشم که سطح قابل روئیت صلبییه را می پوشاند ، می پیوندد .


صلبیه [17]لایه سفیدرنگ قابل روئیت خارجی چشم است که تمام کره چشم را می پوشاند. صلبیه اولین بخش از پوشش خارجی چشم است که تشکیل میگردد .صلبیه که از لایه ای فیبری و رشته ای  سخت ، فشرده  و مات  شکل گرفته است مهمترین عامل حفظ کرویت چشم بوده و محل اتصال شش عضله چشمی[18] است . چهار عضله مسئول حرکات افقی و عمودی چشم و دو عضله حرکات دورانی آن را ایجاد میکنند.

 

قرنیه [19]با بافتی شفاف و محدب ، مسئول ایجاد انکسار و شکست نور ورودی به چشم است . قرنیه  یک ششم سطح جلویی چشم را می پوشاند  و با توجه به ضخامت ومات بودن صلبیه ، تنها بخشی از چشم است که اجازه ورود نور را به درون آن می دهد . قرنیه به شدت حساس بوده و بطور گسترده ای توسط  پایانه های عصبی منشعب از عصب سه قلو چشم حمایت می شود . هرگونه تغییری درمیزان انحنا و  تحدب آن ، مانند آستیگماتیسم قرنیه ، به صورت اسف باری بر دید فرد تاثیر می گذارد .

ادامه مطلب را در هفته آینده پیگیری نمایید .


[1]forebrain

[2]Optic vesicle

[3] ectoderm           

[4] mesenchyme

[5] retina

[6] Neural ocular

[7]Optic nerve

[8] cornea

[9] sclera

[10] choroid

[11]Ciliary body

[12] lens

[13]Tear glands

[14]canthus

[15]caruncle

[16]conjunectiva

[17]sclera

[18]Ocular eye muscle

[19]cornea


/ 0 نظر / 27 بازدید